Jak poinformować rodzinę o śmierci bliskiej osoby?

Codziennie dostajemy ogromną liczbę różnych wiadomości, które możemy najprościej podzielić na dobre i złe. Wiadomość o odejściu bliskiej nam osoby zawsze spada na nas jak grom z jasnego nieba. Nikt do końca nie wie jak pod wpływem ogromnych emocji przekazać taką informację oraz jak ją przyjąć.

Zawiadomienie o śmierci

Przekazując informacje o czyimś odejściu należy wykazać się taktem i spokojem. W czasie rozmowy należy przekazać daną informację w sposób jasny i zwięzły, bez wdawania się w szczegóły. Decydując się na przekazanie informacji o czyjejś śmierci trzeba też mieć na uwadze czas, czyli zrobić to w miarę szybko. Zwlekanie z przekazaniem wiadomości nie jest dobre. Pamiętajmy bowiem, żeby mieć na uwadze, że osoby którym przekazujemy informację też muszą mieć czas przed ostatnim pożegnaniem na uporanie się z własnymi emocjami i chociaż częściowo z towarzyszącym temu smutkiem.

W przypadku odejścia bliskiej nam osoby poza granicami kraju i organizacji transportu zwłok z zagranicy wydawać by się mogło, iż tego czasu na przekazanie informacji mamy więcej. Niestety jest to złudne, gdyż w takiej sytuacji należy liczyć się ze zwiększoną liczbą pytań ze strony informowanych oraz z tym, iż działanie profesjonalnych firm zajmujących się przewozem zwłok z zagranicy, np z Niemiec w obecnych czasach zajmuje naprawdę krótki czas.

Przyjęło się, iż wiadomość o odejściu bliskiej osoby należy przekazywać osobiście w miejscu zapewniającym komfort dla obu ze stron. W obecnych jednak czasach rodziny i osoby sobie najbliższe mieszkają w sporych odległościach od siebie i coraz częściej taką informację przekazuje się w trakcie rozmowy telefonicznej. Wybierając czas na taką rozmowę powinniśmy przemyśleć, czy osoba do której dzwonimy jest w tym czasie w miejscu, które jest w stanie zagwarantować jej chwilę odosobnienia i spokoju. Starajmy się więc nie dzwonić z taką informacją wiedząc na przykład, iż dana osoba jest w pracy i nie chwili na spokojną rozmowę ze względu na jej obowiązki służbowe i sam charakter wykonywanej pracy.

Czy taką wiadomość można przekazać sms-em?

W dobie dostępu do coraz to nowszych form kontaktu i szybkości przekazywania informacji niektórzy składniają się ku przekazywaniu informacji o śmierci bliskiej osoby za pomocą sms-a lub przy użyciu innego komunikatora. Biorąc pod uwagę głosy na tak oraz głosy na nie lepiej wystrzegać się takiej formy przekazywania wiadomości i korzystać z niej jedynie w sytuacji, kiedy rozmowa telefoniczna przekracza nasze możliwości emocjonalne w danej chwili.

Jak zachować się wobec osoby przekazującej wiadomość o śmierci?

Przyjmowanie wiadomości o śmierci bliskiej osoby jest bardzo trudnym doświadczeniem i nikt nigdy nie jest na to tak naprawdę gotowy. W tej jakże trudnej sytuacji należy także postawić się jednak trochę w sytuacji osoby, która wzięła na siebie odpowiedzialność za przekazanie owej informacji. Po pierwsze trzeba mieć na uwadze, iż osoba do nas dzwoniąca wykona w danym dniu szereg takich rozmów, więc takiej konwersacji nie należy z góry traktować jako szansy do długiej rozmowy i zapoznania się z odpowiedziami na wszystke kłębiące się nam w głowach pytania dotyczące odejścia bliskiej nam osoby. Po drugie wskazanym jest wykazanie się zrozumieniem i empatią wobec osoby dzwoniącej i umożliwienie jej przekazanie tej informacji w sposób dla niej możliwy do uźwignięcia od strony emocjonalnej. Jeśli ktoś jest oszczędny w słowach - uszanujmy to, jeśli ktoś chce powiedzieć nam więcej, podzielić się swoimi odczuciami - pozwólmy mu na to.