Karta zgonu to dokument wystawiany przez osobę orzekającą zgon, zawierający:
Akt zgonu to dokument zawierajacy takie informacje jak:
Nekrolog powinien zawierać takie dane jak:
Dodatkowo w nekrologu można umieścić takie elementy jak:
Ważne!
Aby możliwe było powierzenie organizacji pogrzebu wybranej firmie pogrzebowej potrzebne będą:
Śmierć to zawsze temat trudny i bolesny. Temat śmierci samobójczej jest szczególnie dotkliwy i często spędza sen z powiek rodzinie, która ma przed sobą spotkanie dotyczące pogrzebu w kancelarii parafialnej. Przed laty utarło się przekonanie, iż osobom, które odebrały sobie życie nie należy się pogrzeb katolicki. Okazuje się jednak, iż nie jest to prawdą.
Dla kościoła ważne są motywy targnięcia się na swoje życie. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 nie posiada wpisu odnośnie samobójców. Każda sytuacja musi być tutaj rozważona indywidualnie. Jeśli osoba zmarła zmagała się z zaburzeniami psychicznymi, bała się bólu, była przewlekle chora to nie można obarczyć ją pełną odpowiedzialnością i pogrzeb katolicki jak najbardziej jej przysługuje.
Samobójców należy traktować nie tylko przez czyn odebrania sobie życia, ale należy brać pod uwagę cały kontekst jego życia. Czy dana osoba była blisko Kościoła, uczestniczyła w życiu wspólnoty, korzystała z sakramentów.
Pogrzebu katolickiego samobójcy można jednak odmówić osobie, która była apostatą, heretykiem, czy też schizmatykiem.
Sekcja zwłok zwana inaczej autopsją to pośmiertne badanie, które umożliwia poznanie przyczyny śmierci. Sekcja zwłok jest wykonywana najwcześniej 12 godzin po stwierdzeniu zgonu.
O sekcję zwłok mogą wystąpić: lekarz stwierdzający zgon, rodzina zmarłego lub prokuratura. Sekcję wykonuje się jeśli:
Pogrzeb jest wydarzeniem oficjalnym dlatego też ubiór powinien być dostosowany do okoliczności. Na dzień dzisiejszy wiele domów pogrzebowych posiada ofertę odpowiedniej odzieży, jednak można osobiście wybrać garderobę. W przypadku kobiet sugerowane są sukienki i garsonki w stonowanych kolorach. W przypadku męźczyzn zaś warto wziąć pod uwagę garnitur w jednym z kolorów: czarnym, szarym lub granatowym.
Do podstawowego ubrania należy dołączyć bieliznę osobistą, koszulę, rajstopy, pasek, krawat, apaszkę, obuwie, itp.
Dobierając strój dla osoby zmarłej warto mieć też na względzie to w jaki sposób lubiła ubierać się za życia oraz to, że ciało po śmierci się zmienia, więc dobrze kiedy ubranie maskuje zaistniałe mankamenty.
W przypadku osób, które zmarły młodo często odstępuje się od zasady stonowanego koloru ubioru na rzecz mniej zobowiązującego.
Pracowników różnych służb zaś bardzo często chowa się w mundurze służbowym, odzwierciedlajacym stopień awansu zawodowego.
Kiedy decydujemy się na spopielenie ciała osoby zmarłej staniemy przed wyborem trumny do kremacji oraz urny, w której będą przechowywane prochy.
W przypadku trumny do kremacji wybór jest dość zawężony. Musi ona być bowiem stworzona z materiałów, które w całości spopielą się z ciałem. Nie ma więc też tutaj mowy o żadnych dodatkowych elementach czy zdobieniach. Trumna taka najczęściej wykonana jest z twardej tektury, drewna lub wikliny.
W przypadku urny na prochy wybór jest już znacznie szerszy. Do wyboru mamy urny:
Do wyboru mamy różne kształty, np. urny w kształcie trumny, prostokątne, okrągłe, w kształcie łezki oraz urny o niestandardowych kształtach, które możemy wykonać na zamówienie. Warto wiedzieć, że urny pogrzebowe różnią się także rozmiarem i pojemnością (np. 3,5 l, 4 l) i to również należy wziąć pod uwagę.
Ważne! W Polsce prochy w urnie muszą zostać pochowane. Nie można przechowywać ich w domu lub rozsypywać w dowolnym miejscu (np. w ulubionym miejscu osoby zmarłej, ogrodzie, parku).
Decydując się na tradycyjny pogrzeb rodzina osoby zmarłej stoi również przed wyborem trumny. Na chwilę obecną na rynku mamy dość szeroki wybór tego typu produktów. Wybierając trumnę należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ekonomicznymi, ale także tym jakiej postury, wzrostu jest osoba zmarła. Przy wyborze trumny zawsze możemy też liczyć na fachową pomoc pracownika zakładu pogrzebowego, warto więc na bieżąco rozwiewać u niego wszelkie wątpliwości.
Trumna papieska to produkt o standardowym kształcie, której wygląd zbliżony jest do prostopadłościanu. Popularne są również modele, które w górnej części są rozszerzane i zaokrąglone, a u stóp zwężane. Dość charakterystycznym rodzajem trumien są modele amerykańskie mające dwa odchylane wieka, które dzielą ją na pół.
Materiał służacy do wykonania trumny to w naszym kraju najczęściej drewno (dębowe, sosnowe, olchowe, brzozowe, bukowe, modrzewiowe lub jesionowe). Od wyboru materiału uzależniona jest też końcowa cena. Drewno dębowe jest oczywiście najdroższe. Na cenę wpłynie także dodatkowy wybór ornamentów czy ozdób. Niektóre zakłady pogrzebowe mają w ofercie trumny metalowe ze stali, brązu lub miedzi, jak również modele szklane.
Przy wyborze trumny musimy także podjąć decyzję o jej wnętrzu. Klasycznie jest ona wyściełana atłasem (choć do wyboru mamy też jedwab czy aksamit). Podstawowe wyposażenie to kapka, poduszka, pasyjka i antaby. Za dodatkową opłatą możemy w trumnie umieścić dodatkowe poduszki czy nawet szufladki.
Jeśli osoba nam bliska ma zostać poddana kremacji to wybór trumny jest troszkę bardziej zawężony. W tym przypadku nie ma mowy o lakierowaniu trumny, bogatych zdobieniach, ormanentach czy krzyżu. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywana jest twarda tektura, drewno lub wiklina, gdyż w pełni spalają się one z ciałem. Po spopieleniu ciała prochy umieszczane są w urnie.
Odejście osoby bliskiej to zawsze trudne wydarzenie. Przygotowując ostatnią drogę dla kogoś nam najbliższego staramy się zadbać o każdy szczegół. Oprócz stosownego ubrania, odpowiedniej trumny często zadajemy sobie pytanie co można włożyć osobie zmarłej do trumny.
W przypadku osób wierzących na pewno będzie to różaniec, często wkładany w dłonie osoby zmarłej, książeczka do nabożeństwa (najczęściej ta z Pierwszej Komunii Świętej), obrazek Patrona.
Do trumny można także włożyć przedmioty codziennego użytku, które charakteryzują osobę zmarłą. Mowa tutaj o takich przedmiotach jak: okulary, ulubiona biżuteria, zegarek, ulubiona książka, ulubiona zabawka (w przypadku dziecka).
Ważne! Nie ma odgórnej listy rzeczy jakie można włożyć do trumny. Jeśli chcesz włożyć coś do trumny wybierzmy rzeczy bliskiej nam osoby, które były dla niej ważne lub o które być może poprosiła przed śmiercią.
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych: „1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:
Dodatkowo na pochówek w danym grobie rodzinnym zgodę powinna wyrazić każda osoba, która ma do niego udokumentowane prawo (poniosła koszty budowy, uiściła opłatę za miejsce spoczynku) oraz członkowie rodziny osoby zmarłej, która w grobie już spoczywa.
Jeśli któraś z uprawnionych osób nie wyrazi zgody na pochówek danej osoby w rodzinnym grobie wtedy można odwołać się do wyższej instancji, czyli sprawę skierować do sądu cywilnego.
Pierwsze krematoria w Polsce powstały po roku 1990. Dziś pogrzeby kremacyjne stanowią około trzydzieści procent wszystkich pochówków. Kremacja to najprościej mówiąc spopielenie zwłok. Dokonuje się jej w specjalnie do tego celu stworzonym piecu kremacyjnym.
Przed kremacją ciało osoby zmarłej jest dokładnie myte oraz ubierane (dokładnie tak samo jak w przypadku pochowania ciała w trumnie). Jeśli osoby bliskie wyrażają taką wolę mogą wziąć udział w procesie spopielenia zwłok. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu krematoriów w specjalnie przygotowane do tego miejsce.
Ciało zmarłego jest umieszczane w specjalnej trumnie kremacyjnej, chociaż o ile nie ma przeciwwskazań można poprosić o umieszczenie ciała w drewnianej trumnie, wybranej przez najbliższych.
Sam proces kremacji trwa średnio trzy godziny. Po tym czasie prochy zmarłego są odpowiednio zabezpieczone i umieszczane w wybranej urnie. O docelowym czasie trwania kremacji informuje pracownik krematorium.
Ważne! Po skremowaniu ciała odbywa się tradycyjny pogrzeb. Według polskiego prawa prochy trzeba umieścić w grobie ziemnym lub kolumbarium. Jedynym odstępstwem jest Pogrzeb Morski, czyli rozsypanie prochów na otwartym morzu.
Ważne! W Polsce nie można trzymać prochów osoby zmarłej w domu i rozsypać w samodzielnie wybranym mejscu (np. góry, ogród).
Kolorem, który kojarzy nam się z pogrzebem i opłakiwaniem bliskiej osoby to kolor czarny i faktycznie jest on dobrym wyborem jeśli chodzi o ubiór osób z najbliższej rodziny osoby zmarłej. Jeśli jako uczestnicy pogrzebu należymy do dalszej rodziny lub grona przyjaciół czy znajomych to możemy sięgnąc po inne, również stonowane kolory takie jak: grafitowy czy granatowy.
Ubierając się na pogrzeb zawsze należy pamiętać, by był to strój schludny i stonowany. Na taką okazję nie ubieramy się w sposób codzienny. Dobrym wyborem dla pań jest np. sukienka z małym dekoltem, zakrytymi ramionami, najlepiej sięgająca do kolan. W przypadku mężczyzn sprawdzi się garnitur lub ciemna koszula i eleganckie spodnie.
Pogrzeb to ostatnia ziemska uroczystość osoby zmarłej. Wybierając się więc na pogrzeb należy przestrzegać pewnych standardów, by towarzyszenie osobie zmarłej w jej ostatniej drodze pełne było szacunku, niezależnie czy jest to pogrzeb religijny czy świecki.
Zwyczajowo przyjmuje się, iż kolorem żałobnym jest czerń, która oddaje smutny i podniosły charakter uroczystości. Odpowiednimi kolorami na pogrzebie świeckim będą również: granat, grafit, brąz czy różne odcienie szarości.
Pogrzeb świecki w swojej formie różni się od pochówku katolickiego. Często podkreśla się, iż jest to skupienie na osobie zmarłej, jej życiu i osiągnięciach. Dlatego też jeśli wolą osoby zmarłej było ubranie się na jej pogrzeb w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem wybranego koloru czy motywu to warto taką prośbę uszanować.
Kondolencje to słowa wyrażające żal po osobie zmarłej i współczucie dla osób opłakujących stratę. Kondolencje należy składać w sposób taktowny, empatyczny i delikatny z umiarem oraz wyczuciem.
Składając kondolencje, należy ująć dłoń osoby przyjmującej wyrazy współczucia i wypowiedzieć odpowiednie słowa. Jeśli z rodziną zmarłego łączyły nas zażyłe stosunki, słowa nabierają osobistego charakteru. Jeśli natomiast żegnamy osobę z grona dalszych nam osób, wystarczy jedno zdanie, takie jak: „serdecznie współczuję Pani/Pana straty”, „składam wyrazy współczucia”, „proszę przyjąć moje kondolencje” lub „proszę przyjąć kondolencje z powodu śmierci mamy/taty”.
Jeśli rodzina w nekrologu zaznaczy lub w czasie uroczystości pogrzebowych pojawi się informacja z prośbą o nieskładanie kondolencji należy ją uszanować bez wyjątku.
W czasie składania kondolencji należy unikać kilku rzeczy takich jak:
Pogrzeb to wydarzenie dość trudne dla każdej rodziny. Jednym z jego aspektów jest wybranie odpowiedniej kompozycji kwiatowej.
W przypadku kiedy należymy do najbliższej rodziny najczęściej sugeruje się wybór większej kompozycji kwiatowej czyli wieńca. W przypadku dalszej rodziny, przyjaciół czy współpracowników w dobrym tonie jest wybranie wiązanki pogrzebowej. Bardzo częstym zwyczajem jest także wspólny zakup mniejszego wieńca w gronie znajomych lub kolegów z pracy. W ostatnim czasie coraz częściej spotkać się można również z pojedynczymi kwiatami, np różyczkami przynoszonymi na pogrzeb w ramach kwiatów.
Najczęściej wybieranymi gatunkami kwiatów w takich okolicznościach są chryzantemy i hortensje, lilie i kalie, róże oraz goździki. Charakteryzują się one stonowanymi i pastelowymi kolorami, idealnymi na taką okoliczność. Część osób wybiera też kwiaty, które lubiła osoba zmarła, co jest podkreśleniem ważności łączącej relacji.
W ramach wieńca czy też wiązanki pojawia sie także kwestia tego czy mają to być kwiaty żywe czy też sztuczne. Tak naprawdę jest to kwestia otwarta. W ostatnich latach jakość sztucznych kwiatów bardzo się poprawiła i zdarza się, iż do złudzenia przypominają żywe kwiaty. Na świeże kwiaty na pewno warto postawić wiosną i jesienią, gdyż temperatura nie będzie dla nich aż takim zagrożeniem.
Szarfa pogrzebowa jest nieodłącznym elementem wiązanki pogrzebowej. Zazwyczaj jest to kilka słów wyrażajacych smutek po odejściu danej osoby. Umieszczony napis zazwyczaj ma związek z tym w jakiej relacji pozostawaliśy z osobą zmarłą.
Jeśli umiera osoba nam bardzo bliska, ktoś z rodziny możemy umieścić osobistą dedykację i wyrazić swoje uczucia wobec osoby, która odeszła, np. „ Kochanemu Dziadkowi, na zawsze będziesz ze mną, wnuczka Zosia.”
Kiedy idziemy na pogrzeb osoby nam nie znanej, ale na przykład bliskiej osoby kogoś kogo uważamy za przyjaciela lub dobrego znajomego w dobrym tonie pozostaje umieszczenie na szarfie klasycznego napisu, np. „Mamie naszej przyjaciółki, Bożena i Rafał.”
W sytuacji kiedy ze zmarłym łączą nas stosunki oficjalne to na szarfie można napisać np. „Ostatnie pożegnanie, Pracownicy i zarząd firmy ABC.”
Szarfa żałobna składa się z dwóch elementów przedzielonych wiązaniem kwiatów. Na pierwszej części najczęściej pojawia się informacja na temat kim jest dla nas osoba zmarła, zaś na drugiej wskazujemy siebie jako osobę od której pochodzi dany wieniec/wiążanka/bukiet. Wybierając tekst na szarfę żałobną miejmy na uwadze, że jest na niej dość mało miejsca, więc jeśli tekst ma być odpowiednio widoczny musi być też dość treściwy i krótki.
Poniżej przedstawiamy wybrane teksty jakie można umieścić na szarfie i które oczywiście można dostosować do swoich potrzeb:
Mowa pogrzebowa to słowa płynące z głębi serca, mówiące o życiu, dokonaniach, cechach charakteru osoby, która odeszła. To także ważne słowa dla wszystkich biorących udział w ostatnim pożegnaniu, dodatkowa otucha i ukojenie.
Rozpoczęcie mowy pogrezbowej to przeważnie kilka słów przywitania osób biorących udział w uroczystości. Już na wstępie możemy także przytoczyć jakąś anegdotę związaną z osobą zmarłą. Jeśli jest to dla nas zbyt osobiste zawsze można rozpocząć cytatem o tematyce przemijania przez co dodamy klasy całej wypowiedzi.
Po krótkim wstępie warto wspomnieć o najlepszych cechach i osiągnięciach osoby, która odeszła. O tym jaka była prywatnie czy też zawodowo, jakimi zasadami kierowała się w życiu, co ją pasjonowało czy też z czego była znana.
W kolejnej częśći wyrażamy żal z powodu odejścia bliskiej osoby. W tym miejscu można także bezpośrednio zwrócić się do osoby zmarłej, podziękować, powiedzieć słowa, których nie miało się szansy nigdy powiedzieć.
Najlepszym zakończeniem jest podziękowanie żałobnikom za obecność. Jednocześnie można prosić zgromadzonych o modlitwę w intencji zmarłego czy kultywowanie pamięci o nim.
Mowę pogrzebową na pogrzebie katolickim wygłasza się na cmentarzu, po zakończeniu modlitw przez księdza. W przypadku pogrzebu świeckiego czas mowy pogrzebowej najlepiej ustalić z mistrzem ceremonii lub pracownikiem zakładu pogrzebowego, który odpowiada za uroczystość i jej organizację.
Pogrzeb to smutne i zarazem uroczyste wydarzenie, które wymaga od jego uczestników odpowiedniego zachowania, pełnego szacunku do osoby zmarłej i najbliższych jej osób.
Jeżeli należymy do rodziny osoby zmarłej należy wziąć udział w mszy świętej, pochodzie na cmentarz oraz w stypie (jeżeli otrzymamy zaproszenie). W przypadku osób spoza rodziny wystarczająca jest obecność w kościele, chociaż jeśli mamy taką wolę możemy uczestniczyć także w uroczystości na cmentarzu.
W kwestii wyboru ubioru warto pamiętać, że czerń zarezerwowana jest dla najbliższej rodziny. Jako osoby z dalszej rodziny lub z kręgu znajomych czy przyjaciół możemy wybrać któryś ze stonowanych kolorów, np. grafit czy granat. Wybierając poszczególne elementy garderoby warto zwrócić także uwagę na to, żeby były to ubrania skromne, dyskretne. Zdecydowanie zrezygnować należy z krzykliwych dodatków, głębokich dekoltów czy wysokich obcasów. Jeśli osoba zmarła lub jej bliscy wyrazili wolę, by na pogrzeb ubrać się z uwzględnieniem jakiegoś koloru, np. ulubionej barwy żegnanej osoby to oczywiście należy to uszanować i starać się wybrać strój akcentujący to życzenie.
Jeśli chodzi o zabranie ze sobą kwiatów to ogólnie przyjmuje się, że im bliżej jesteśmy spokrewnieni, związani z osobą zmarłą tym bardziej okazały wieniec/ wiązankę kupujemy. Jeśli należymy do dalekiej rodziny lub grona znajomych czy też przyjaciół rodziny można rozważyć skromną wiązankę lub nawet jeden symboliczny kwiat. Tutaj podobnie jak w kwestii ubioru, jeśli osoba zmarła lub jej rodzina życzą sobie określonych kwiatów (bo to były np. ulubione kwiaty osoby żegnanej) należy to uszanować.
W czasie uroczystości na cmentarzu pojawia się także moment składania kondolencji. Staramy się by były one krótkie i serdeczne. W pierwszej kolejności kondolencje składają osoby najbliższe. Jeśli wolą rodziny jest nieskładanie kondolencji to należy to bezwzględnie uszanować.
Stypa, inaczej konsolacja to rodzinne spotkanie najczęściej połączone z posiłkiem, odbywające się po ceremonii pogrzebowej. Najczęściej w stypie biorą udział najbliższe osoby z grona osoby zmarłej.
Stypę można zorganizować w domu lub w wynajętym lokalu. Wszystko zależy od osób ją organizujących. Może mieć formę uroczystego obiadu lub spotkania przy kawie, herbacie i cieście. Jest organizowana w formie spotkania rodzinnego, podczas którego można powspominać osobę zmarłą czy dodać sobie otuchy. Przyjęło się, iż w dobrym tonie jest ugościć nawet skromnym poczęstunkiem uczestników pogrzebu, szczególnie tych, których czeka daleki powrót do domu.
Stypę przygotowujemy w domu najczęściej w chwili, kiedy spodziewamy się małej liczby gości. Dodatkowo o pomoc w organizacji można poprosić sąsiadów czy bliskich znajomych. Często osoby te służą nam pomocą przy przygotowaniu poszczególnych posiłków lub pieczeniu ciast. Domowa forma stypy to możliwość spotkania się w domowym zaciszu i uniknięcia dodatkowych kosztów.
Organizując stypę w lokalu mamy możliwość wyboru menu, najczęściej obiadowego. Wybierając menu należy zapytać o cenę od osoby, by móc łatwo przeliczyć końcową należność. Dodatkowo warto zapytać o kwestię ciast: czy są uwzględnione w menu, czy można przynieść swoje ciasto i jeśli tak to na jakich zasadach.
Informację o stypie staramy się przekazać zaproszonym osobom jak najwcześniej, najczęściej zaraz po dopełnieniu wszelkich formalności pogrzebowych i domknięciu kwestii organizacji konsolacji.
Na stypę wypada iść osobom, które zostały zaproszone przez osoby najbliższe osobie zmarłej.
W czasie stypy warto pamiętać o:
Należy unikać przede wszystkim:
Pogrzeb katolicki odbywa się według zasad Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zazwyczaj składa się z trzech elementów: wystawienia ciała (w kaplicy lub w domu pogrzebowym), mszy świętej i pochówku na cmentarzu.
Wystawienie ciała w kaplicy umożliwia ostatnie pożegnanie z osobą zmarłą. Żałobna msza święta przypomina zwykłą mszę świętą, jednak kazanie w całości poświęcone jest zmarłemu i tematyce śmierci i życia wiecznego. W czasie wyprowadzania zmarłego z kościoła żałobnicy najczęściej śpiewają pieśń pod tytułem „Anielski orszak”, która jest prośbą o przyjęcie duszy zmarłego do Królestwa Niebieskiego. Na cmentarzu przy grobie zmarłego wraz z księdzem odmawiane są modlitwy, które poprzedzają złożenie zmarłego do grobu. Najczęściej jest to także czas na złożenie kondolencji najbliższym zmarłego.
Pogrzeb świecki to ceremonia pozbawiona wszelkich obrzędów oraz symboli religijnych. Nie uczestniczy w nim ksiądz, nie ma mszy świętej, nie ma wspólnej modlitwy, ale pojawia się mistrz ceremonii (często w tej roli występuje wykwalifikowany pracownik zakładu pogrzebowego).
W kaplicy gdzie wystawiane jest ciało zmarłego wszelkie symbole religie są zasłaniane lub zabierane na czas uroczystości. Mistrz ceremonii wita wszystkich zebranych i w kilku słowach opowiada o zmarłym i jego życiu, a także dodaje kilka słów o śmierci i przemijaniu. W czasie uroczystości można także wyświetlić pokaz slajdów ze zdjęciami zmarłego lub krótki film.
Na cmentarzu ponownie istnieje możliwość powiedzenia kilka słów, po czym pracownicy zakładu pogrzebowego przystępują do umieszczenia trumny lub urny w grobie. Zamiast krzyża przy grobie umieszczany jest tzw. pal świecki, czyli drewniany, elegancki pal ustawiany pionowo, pozbawiony poprzecznych elementów, zdobiony lub lakierowany. Po złożeniu ciała do grobu istnieje możliwość złożenia kondolencji dla najbliższych i kwiatów przy nowo usypanym grobie.
W Polsce obok tradycyjnego pochówku bardzo popularna staje się kremacja. Tradycyjny pogrzeb to często koszt kilku tysięcy złotych. W cenę usług pogrzebowych wlicza się:
Cena kremacji przeważnie mieści się w przedziale 600–1000 zł. Dodatkowo należy dodać cenę urny na prochy, których ceny wahają się od już nawet 100 do 2000 zł. Koszt trumny tradycyjnej to wydatek rzędu 700–4000 zł.
Dodatkowo koszt oprawy muzycznej, fotograficznej, florystycznej, odprawienie mszy i pożegnanie zmarłego na cmentarzu lub w kaplicy. Niektóre zakłady pogrzebowe organizują także stypę i przewóz żałobników autokarem za dodatkową opłatą.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia miejsca na cmentarzu i pomnika. Cena miejsca wynosi w zależności od cmentarza od 500 do 3000 zł, wliczając opłatę na 20 lat z góry za miejsce. Z kolei pomnik to koszt od 2500 do 7000 zł.
Aby móc ubiegać się o zasiłek pogrzebowy należy w odpowiednim oddziale ZUS złożyć:
Najbardziej rzetelnym źródłem informacji na temat zasiłku pogrzebowego jest witryna rządowa.
Zasiłek pogrzebowy może uzyskać każda osoba, która pokryła koszty pochówku. Może to być osoba najbliższa, ktoś z kręgu przyjaciół, bliskich znajomych czy też instytucja (pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, itp.)
Aby móc starac się o zwrot kosztów pochówku należy złożyć wniosek wraz ze wskazanymi dokumentami w odpowiednim oddziale ZUS. Ważne jest by dokumenty złożyć w ciągu 12 miesięcy od śmierci lub w ciągu 12 miesięcy od pogrzebu jeśli był problem z odnalezieniem lub zidentyfikowaniem ciała.
Na zwrot zasiłku czeka się ok 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Pieniądze zostaną przelane na wskazane konto bankowe lub wysłane pod adres wskazany we wniosku.
Najbardziej rzetelnym źródłem informacji na zasiłku pogrzebowego jest witryna rządowa.
Według § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1632 ze zm.) pracownikowi przysługuje tzw. urlop okolicznościowy w wypadku:
Najbardziej rzetelnym źródłem informacji na temat urlopu okolicznościowego jest witryna rządowa.
Zwyczajowo przyjęło się, że prawo do organizacji pogrzebu mają osoby najbliższe. Państwo oferuje także swoją pomoc w formie udzielanego zasiłku pogrzebowego o wysokości 4 tysięcy złotych, który jest wypłacany przez ZUS. Aby uzyskać zasiłek pogrzebowy musi być spełniony jeden z poniższych warunków:
W chwili kiedy osoba zmarła nie miała rodziny, była osobą bezdomną lub zerwała całkowicie kontakty z rodziną wyprawienia pogrzebu może podjąć się np. gmina lub opieka społeczna. W tej sytuacji dana instytucja również może się starać o zasiłek pogrzebowy, w kwocie nie większej jednak niż 4 000 zł. W sytuacji kiedy odnaleziona zostanie rodzina zmarłego i okaże się, że instytucji wyprawiającej pogrzeb nie należy się zasiłek pogrzebowy wtedy może ona wystąpić do rodziny z roszczeniem do masy spadkowej.
Sporządzenie testamentu to zabezpieczenie naszej woli i rozdysponowanie naszego majątku tak jak tego chcemy. W naszym kraju możemy sporządzić dwa rodzaje testamentów: testament własnoręczny lub notarialny.
Testament własnoręczny należy w całości napisać własnoręcznie, podpisać i opatrzyć datą. Taki testament może napisać każda osoba pełnoletnia, o ile nie została ubezwłasnowolniona. W przypadku takiego testamentu może się zdarzyć, że spadkobiercy lub osoby wyłączone z dziedziczenia będą próbować sądownie podważyć wiarygodność testamentu.
Testament notarialny sporządzony przez notariusza ma charakter dokumentu urzędowego. Dzięki temu jego podważenie staje się bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Udając się do wybranej Kancelarii Notarialnej musimy jedynie posiadać jasne sprecyzowanie swojej woli, którą w odpowiednie słowa ubierze notariusz. Sporządzenie testamentu notarialnie jest usługą płatną.
Coraz częściej ludzie zastanawiają się i biorą pod uwagę organizację własnego pogrzebu. Chcą w ten sposób niejako zaoszczędzić stresu rodzinie pozostawionej w załobie. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na wypadek śmierci, możemy doprecyzować za życia niemal wszystkie kwestie dotyczące pochówku w bardzo wielu firmach pogrzebowych. Na chwilę obecną można zaplanować nie tylko wybór miejsca i wzór pomnika, ale wiele innych, nie mniej istotnych szczegółów.
Należy podjąć decyzje dotyczące tego:
Warto więc zatroszczyć się o środki na pogrzeb, ponieważ jeśli nie zdecydujemy się na absolutne minimum wydatków, zasiłek pogrzebowy może nie wystarczyć na pokrycie ich wszystkich. Dodatkowo przy samodzielnej organizacji pogrzebu warto ustanowić swojego pełnomocnika, który będzie czuwał nad realizacją naszych postanowień już po naszym odejściu.
Część zakładów pogrzebowych posiada już w swojej ofercie planowanie pogrzebu – w ramach którego można w rozmowie z pracownikiem zakładu pogrzebowego zlecić dyspozycje odnośnie najdrobniejszych szczegółów własnej ceremonii żałobnej, co też na pewno ułatwi nam podjęcie wielu decyzji i rozjaśni pewne aspekty, o których być może wcześniej nie pomyśleliśmy.
© 2023 Chwolka, Polski Zakład Pogrzebowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zrealizowana przez buxlabs.pl