Śmierć bliskiej nam osoby to zawsze ogromny cios i niewyobrażalny ból. Oprócz ogromnej straty stajemy wtedy przed zorganizowaniem pogrzebu. Koszt zorganizowania całej uroczystości od początku do końca to koszt od kilku do kilkunastu tysiecy złotych. Warto więc zorientować się na jaką pomoc finansową możemy liczyć w przypadku ubiegania się o zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?
Na chwilę obecną wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4 000 zł. W dniu 29 stycznia 2024 został przekazany wniosek o konsultację i uzgodnienia miedzy resortami dotyczący podwyższenia zasiku pogrzebowego do 7 000 zł. Na chwile obecną nie ma podanej informacji od kiedy dokładnie ma on zostać podwyższony.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Aby móc ubiegać się o zasiłek pogrzebowy należy w odpowiednim oddziale ZUS złożyć:
wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, czyli druk Z-12;
odpis skrócony aktu zgonu;
dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą
rachunki, które dotyczą poniesionych kosztów pogrzebu (koszt wynajęcia firmy pogrzebowej, koszt międzynarodowego transporu zwłok, uroczystość w kościele, itp.);
zaświadczenie płatnika składek (na przykład pracodawcy) o tym, że ty albo zmarły podlegacie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu (nie dotyczy to osób, które prowadzą pozarolniczą działalność i osób, które z nimi współpracujących);
dokumenty, które potwierdzą, że jesteś z rodziny zmarłego (na przykład odpis skrócony aktu urodzenia);
dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty do okazania w jednostce.
Ważne!
W przypadku np. transportu zwłok z Niemiec lub innego kraju należy złożyć pełną wersję aktu zgonu, a nie jego wersję tymczasową.
Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Podmiotami upoważnionymi do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy, o ile ponoszą koszty pogrzebu, są:
członkowie rodziny (wspołmałżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki)
pracodawcy
dom pomocy społecznej, w którym przebywała osoba zmarła