Kiedy odchodzi bliska nam osoba, najczęściej na członkach najbliższej rodziny spoczywa organizacja pogrzebu. W pierwszej kolejności należy uzyskać akt zgonu i kartę zgonu. Po uzyskaniu niezbednych dokumentów należy zastanowić się nad samą organizacją pochówku. Jeśli bliska nam osoba odeszła poza granicami kraju, nasza firma oferuje międzynarodowy transport zwłok, a naszą główną specjalizacją jest transport zwłok z Niemiec. Wieloletnie doświadcznie, znajomość prawa oraz odpowiednia flota samochodowa umożliwi sprawne i szybkie przewiezienie ciała do wybranej miejscowości. W dalszej kolejności należy także dokonać wyboru między innymi: domu pogrzebowego i rodzaju ceremonii pogrzebowej, cmentarza czy charakteru konsolacji. Nie można także zapomnieć o wyborze trumny lub urny, ubioru czy wieńca i muzyki.
W obliczu tylu decyzji jakie należy podjąć i tym samym wysokością kosztów organizacji pogrzebu warto rozważyć złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy.W Polsce jego wysokość wynosi 4000 zł. Przysługuje on osobom, które poniosły koszty związane z organizacją pogrzebu i są w stanie to udokumentować. Wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami należy złożyć w siedzibie ZUS lub KRUS w czasie 12 miesiecy od śmierci osoby nam bliskiej. Jeśli koszt pogrzebu zostanie poniesiony przez więcej niż jedną osobę zasiłek zostanie proporcjonalnie rozdzielony między te osoby.
W takiej sytuacji możliwe jest uzyskanie zasiłku pogrzebowego, jeśli osoba organizująca pogrzeb należy do rodziny osoby zmarłej oraz posiada ubezpieczenie z tytułu pracy, emerytalne lub rentowe. Należy wtedy do wniosku o przyznanie zasiłku pogrzebowego dołączyć nie tylko rachunki związane z pogrzebem oraz dokumenty stwierdzające pokrewieństwo z osobą zmarłą (np. odpis aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego), ale także potwierdzenie naszego płatnika składek, że zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia.
Warto także mieć na uwadze, iż zasiłek pogrzebowy zostanie przyznany w sytuacji, kiedy osoba nam bliska zmarła po ustaniu ubezpieczenia, ale do czasu śmierci pobierała zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński.
Ustawa o Cmentarzach i Chowaniu Zmarłych nie zobowiązuje rodziny do organizacji i poniesienia kosztów pogrzebu. Jeśli osoba zmarła była bezdomna, nie posiadała rodziny lub ta odmówiła organizacji pochówku obowiązek ten przejmuje właściwy organ opieki społecznej. Podobnie jak w przypadku czonków rodziny, instytucja, która podjęła się organizacji pogrzebu może wystąpić o zasiłek pogrzebowy.