Kremacja,czyli proces spopielenia zwłok po śmierci z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Jest to także niejako związane z ewolucją stanowiska Kościoła Katolickiego wobec kwestii grzebania prochów. Na chwilę obecną Kościół akceptuje kremację, o ile jest ona przeprowadzona z poszanowaniem ciała osoby zmarłej i szacunkiem dla przekonań religijnych i etycznych zmarłego i jego najbliższych. Po podjęciu decyzji o dokonaniu kremacji należy wybrać: trumnę kremacyjną, która ze wzgledu na umieszczenie jej później w piecu krematoryjnym jest najczęściej drewniana i pozbawiona zdobień oraz urnę, w której zostaną pochowane prochy bliskiej nam osoby w czasie uroczystości pogrzebowych.
Aby móc poddać ciało osoby zmarłej kremacji należy przedstawić komplet odpowiednich dokumentów. Pierwszym dokumentem jakim należy dysponować jest akt zgonu, który można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kolejnym ważnym dokumentem jest zezwolenie na kremację, które jest wystawione i podpisane przez członka najbliższej rodziny. Po skompletowaniu dokumentów wybrana wcześniej firma pogrzebowa ustala w krematorium datę spopielenia oraz organizuje proces przewiezienia ciała na miejsce oraz odbiór urny z prochami.
W przypadku kiedy bliska nam osoba odchodzi poza granicami kraju musimy wziąć pod uwagę proces transportu zwłok. W zależności od kraju gdzie znajduje się osoba zmarła należy odpowiednio skompletować dokumenty. Oprócz wspomnianych wcześniej dokumentów, należy dokładnie sprawdzić,co jest wymagane w danym kraju. Przykładowo w Niemczech należy uzyskać dokumnet o nazwie Leichenpass, a w Danii Ligpas.
Pogrzeb urny w Polsce w swoim przebiegu nie odbiega od tradycyjnego pobrzebu z trumną. Niekiedy część uroczystości pogrzebowych odbywa się przed samą kremacją, przykładowo w sali pożegnań przy wybranym krematorium. Coraz częściej jednak wszelkie uroczystości i obrzędy pogrzebowe odbywają się w kościele w obecności urny. W czasie uroczystości urna jest wyeksponowana w centralnym miejscu kościoła wraz z kompozycjami kwiatowymi i coraz częściej zdjęciem osoby zmarłej. Ksiądz odprawia obrzędy pogrzebowe nad prochami osoby zmarłej w taki sam sposób, jak w czasie pogrzebu tradycyjnego z trumną. W czasie pogrzebu urnowego rodzina i najbliżsi również mają możliwość ostatniego pożegnania. Po uroczystościach w kościele urna wraz z konduktem pogrzebowym jest przewożona na cmentarz, gdzie spocznie w grobie ziemnym.
W Polsce kwestie pogrzebu i pochówku reguluje prawo, a w tym Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W jej myśl ciało lub prochy ludzkie muszą spocząć na cmentarzu w grobie ziemnym, rodzinnym lub w kolumbarium. Na chwilę obecną w naszym kraju nie ma możliwości rozsypania prochów w wybranym przez nas miejscu. Jeśli tradycyjny cmentarz czy też kolumbarium nie spełnia naszych oczekiwań to urna z prochami może ewentualnie zostać pochowana w Lesie Pamięci w Poznaniu, w myśl pogrzebu leśnego.