Pogrzeb morski

Niektórzy ludzie mają szczególną więź z morzem i dlatego też pragną tam znaleźć swoje miejsce ostatniego spoczynku. Dawniej pochówek na morzu był dozwolony tylko dla niektórych osób, teraz jest możliwy dla wszystkich na terenie Niemiec. Na terenie Polski przepisy jasno mówią, iż szczątki i prochy muszą spocząć na cmentarzu. Pochówek na morzu jest rodzajem pochówku naturalnego, możliwym po dokonaniu kremacji.

Od lat nasza firma słynie z tego, że słucha swoich Klientów i stara się by nasze usługi w pełni oddawały szacunek jaki chcą Państwo okazać swojej bliskiej osobie w jej ostatniej drodze. W związku z tym w zakresie naszych usług pojawił się pogrzeb morski. Gwarantujemy Państwu skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz pełną organizację pochówku morskiego na terenie Niemiec.

Warunki formalne pogrzebu na morzu

Aby możliwe było przeprowadzenie pogrzebu na morzu należy uzyskać poniższe dokumenty:

Ile kosztuje pogrzeb na morzu?

Na ostateczną cenę wpływ mają poniższe koszty:

Gdzie odbywa się pogrzeb na morzu?

Zasadniczo możliwe jest przeprowadzanie pochówków morskich na wszystkich oceanach. Należy pamiętać, że nakłady organizacyjne i finansowe znacznie wzrastają, jeśli zmarły ma być pochowany poza granicami Niemiec. W Niemczech pochówki na morzu odbywają się głównie na Morzu Północnym (np. Sylt, Emden, Büsum czy Hamburg) i Morzu Bałtyckim (np. Warnemünde, Stralsund, Uznam czy Lubeka). Przyjmuje się, iż statek oddala się od brzegu o co najmniej 3 mile, na obszar, gdzie nie wolno łowić ryb ani uprawiać sportów wodnych.

Jak wygląda pogrzeb morski?

Urna używana do pochówku morskiego musi być wykonana z materiału rozpuszczalnego w wodzie, aby materiał rozpuścił się maksymalnie po 72 godzinach. Idealnie do tego nadają się: celuloza, piaskowiec, kryształy soli, wapień muszlowy lub kwarcyt anhydrytowy. Ponadto nie ma ograniczeń projektowych.

Ważne! Rozsypywanie popiołu na wodzie jest w Niemczech zabronione.

Rozróżnia się pochówki na morzu: towarzyszące i ciche. W przypadku tych pierwszych osoby pogrążone w żałobie są obecne przy pochówku urny na morzu. Ciche pochówki na morzu zawsze odbywają się bez osób pogrążonych w żałobie. Zwykle podczas cichego pochówku na morzu kapitan oddaje morzu kilka urn w czasie jednego rejsu.

W przypadku pochówku towarzyszącego na morzu urna jest umieszczana na specjalnie przygotowanym statku. Kapitan wita się z żałobnikami na pokładzie i zapoznaje z pochówkiem na morzu i jego procedurą. W zależności od statku ma pokładzie może znaleźć się od kilku do kilkudziesięciu żałobników.

W razie potrzeby na statku można również odprawić nabożeństwo pogrzebowe. Osoby w żałobie mają swobodę wyboru, czy ceremonię odprawia duchowny, mówca pogrzebowy czy też kapitan. Z reguły pożegnanie na statku obejmuje przemówienie pogrzebowe, dekoracje kwiatowe oraz akompaniament muzyczny, np. akordeonisty. Rzeczywista kolejność wydarzeń może się różnić w zależności od życzeń krewnych.

Zanim kapitan po zakończeniu ceremonii umieści urnę do wodzie, flaga statku zostaje opuszczona do połowy masztu i bije dzwon. Urna unosi się na wodzie jeszcze przez kilka minut, aby bliscy mogli się w spokoju pożegnać. Potem zapada się w głębiny morza. Ze względów ekologicznych krewni nie mogą umieszczać wodzie tradycyjnych wieńców, możliwe zaś jest wrzucenie pojedynczych kwatów, płatków lub drobych kamyczków. Następnie krewni otrzymują wyciąg z dziennika pokładowego statku oraz kopię mapy morskiej ze współrzędnymi miejsca, w którym umieszczono urnę.

Procedura organizacyjna pogrzebu morskiego

Jesteśmy godną zaufania i rzetelną firmą, dlatego też na każdym kroku staramy się jasno i klarownie przedstawiać naszym Klientom zakres wykonywanych przez nas usług. Nie boimy się żadnych pytań i jesteśmy otwarci na rozwianie każdej Państwa wątpliwości. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, pełni empatii i zrozumienia dla rodziny, która właśnie straciła kogoś bliskiego.

  1. Po zaakceptowaniu i podpisaniu umowy oraz przesłaniu skanów niezbędnych dokumentów nasz pracownik wyjeżdża do miejsca, gdzie znajduje się ciało osoby zmarłej i już na miejscu odbiera z pobliskich urzędów oryginały dokumentów umożliwiających kontunuowanie procedury organizacji pogrzebu morskiego.
  2. W następnej kolejności nasz Pracownik udaje się we wskazane wcześniej miejsce (najczęściej jest to kostnica) w celu odbioru ciała i zapewnienia mu odpowiedniego przygotowania do kremacji.
  3. Nasz pracownik na bieżąco informuje rodzinę o przebiegu kolejnych etapów formalnej realizacji kremacji oraz pochówku morskiego.
  4. Po kremacji prochy umieszczane są w specjalnej, biodegradowalnej urnie.
  5. Rodzina jest jeszcze raz informowana mailowo lub telefonicznie o szczegółach pogrzebu morskiego i jego przebiegu (dokładne miejsce, czas, wybrane usługi dodatkowe, przebieg ceremonii).
  6. Po zakończonej usłudze sporządzamy niezbędne dokumenty umożliwiające osobom do tego uprawnionym odbiór zasiłku pogrzebowego z ZUS lub KRUS (stała kwota: 4000 zł)