Jak zorganizować własny pogrzeb?

Coraz częściej ludzie zastanawiają się i biorą pod uwagę organizację własnego pogrzebu. Chcą w ten sposób niejako zaoszczędzić stresu rodzinie pozostawionej w załobie. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na wypadek śmierci, możemy doprecyzować za życia niemal wszystkie kwestie dotyczące pochówku w bardzo wielu firmach pogrzebowych. Na chwilę obecną można zaplanować nie tylko wybór miejsca i wzór pomnika, ale wiele innych, nie mniej istotnych szczegółów.

Należy podjąć decyzje dotyczące tego:

Warto więc zatroszczyć się o środki na pogrzeb, ponieważ jeśli nie zdecydujemy się na absolutne minimum wydatków, zasiłek pogrzebowy może nie wystarczyć na pokrycie ich wszystkich. Dodatkowo przy samodzielnej organizacji pogrzebu warto ustanowić swojego pełnomocnika, który będzie czuwał nad realizacją naszych postanowień już po naszym odejściu.

Część zakładów pogrzebowych posiada już w swojej ofercie planowanie pogrzebu – w ramach którego można w rozmowie z pracownikiem zakładu pogrzebowego zlecić dyspozycje odnośnie najdrobniejszych szczegółów własnej ceremonii żałobnej, co też na pewno ułatwi nam podjęcie wielu decyzji i rozjaśni pewne aspekty, o których być może wcześniej nie pomyśleliśmy. Jeśli mieszkamy za granicą, np. w Niemczech warto zorientować się również jaka firma oferuje międzynarodowy transport zwłok.