Jak wybrać urnę?

Kiedy decydujemy się na spopielenie ciała osoby zmarłej staniemy przed wyborem trumny do kremacji oraz urny, w której będą przechowywane prochy.

W przypadku trumny do kremacji wybór jest dość zawężony. Musi ona być bowiem stworzona z materiałów, które w całości spopielą się z ciałem. Nie ma więc też tutaj mowy o żadnych dodatkowych elementach czy zdobieniach. Trumna taka najczęściej wykonana jest z twardej tektury, drewna lub wikliny.

W przypadku urny na prochy wybór jest już znacznie szerszy. Do wyboru mamy urny:

Do najtańszych należą urny stalowe. Ich przeciętna cena waha się już w granicach 200–300 zł. Trochę droższe są urny mosiężne. Dodatkowo wybrana urna może posiadać różne ornamenty i zdobienia (symbole kultu religijnego, uchwyty, wygrawerowany tekst ulubionej piosenki osoby zmarłej, kilka słów od siebie). Wszystko zależy od naszego pomysłu, życzenia osoby zmarłej (jeśli takowe miała) i budżetu.

Do wyboru mamy różne kształty, np. urny w kształcie trumny, prostokątne, okrągłe, w kształcie łezki oraz urny o niestandardowych kształtach, które możemy wykonać na zamówienie. Warto wiedzieć, że urny pogrzebowe różnią się także rozmiarem i pojemnością (np. 3,5 l, 4 l) i to również należy wziąć pod uwagę.

Jeśli do śmierci dochodzi poza granicami naszego kraju, to również należy dokonać wyboru odpowiedniej urny, aby możliwy był międzynarodowy transport zwłok w pełnym poszanowaniu godności osoby zmarłej.

Ważne!

W Polsce prochy w urnie muszą zostać pochowane. Nie można przechowywać ich w domu lub rozsypywać w dowolnym miejscu (np. w ulubionym miejscu osoby zmarłej, ogrodzie, parku).