Urlop okolicznościowy na pogrzeb

Pogrzeb jest uroczystą ceremonią, która towarzyszy pożegnaniu osoby zmarłej. Biorą w niej udział między innymi osoby z najbliższej i dalszej rodziny, przyjaciele, znajomi, współpracownicy. Pogrzeb może być odprawiony jako uroczystość zgodna z wybraną religią lub jako uroczystość w pełni świecka.

W związku ze śmiercią bliskiej osoby i ceremonią pogrzebową pracodawca jest zobowiązany zwolnić od wykonywania pracy pracownika w określonym wymiarze dni. Jest to zależne od stopnia pokrewieństwa z osobą zmarłą. Pracownik w tej sytuacji musi jedynie zawiadomić pracodawcę o zaistniałym zdarzeniu, a po powrocie do pracy złożyć odpowiedni wniosek poparty aktem zgonu. Warto pamietać również, iż urlop okolicznościowy przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na umowę o pracę.

Urlop opkolicznościowy można wykorzystać nie tylko w dni związane z wydarzeniem, na który przysługuje. Pracownik może go wykorzystać np. do organizacji spraw związanych z pogrzebem czy też organizacją dokumentów niezbędnych do transportu zwłok z zagranicy.

W razie zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego.

W razie zgonu i pogrzebu rodzeństwa, teściowej, teścia, babci, dziadka, a także innej osoby pozostającej na naszym utrzymaniu lub pod naszą bezpośrednią opieką przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego.