Jak wybrać trumnę?

Decydując się na tradycyjny pogrzeb rodzina osoby zmarłej stoi również przed wyborem trumny. Na chwilę obecną na rynku mamy dość szeroki wybór tego typu produktów. Wybierając trumnę należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ekonomicznymi, ale także tym jakiej postury, wzrostu jest osoba zmarła. Przy wyborze trumny zawsze możemy też liczyć na fachową pomoc pracownika zakładu pogrzebowego, warto więc na bieżąco rozwiewać u niego wszelkie wątpliwości.

Trumna papieska to produkt o standardowym kształcie, której wygląd zbliżony jest do prostopadłościanu. Popularne są również modele, które w górnej części są rozszerzane i zaokrąglone, a u stóp zwężane. Dość charakterystycznym rodzajem trumien są modele amerykańskie mające dwa odchylane wieka, które dzielą ją na pół.

Materiał służacy do wykonania trumny to w naszym kraju najczęściej drewno (dębowe, sosnowe, olchowe, brzozowe, bukowe, modrzewiowe lub jesionowe). Od wyboru materiału uzależniona jest też końcowa cena. Drewno dębowe jest oczywiście najdroższe. Na cenę wpłynie także dodatkowy wybór ornamentów czy ozdób. Niektóre zakłady pogrzebowe mają w ofercie trumny metalowe ze stali, brązu lub miedzi, jak również modele szklane.

Przy wyborze trumny musimy także podjąć decyzję o jej wnętrzu. Klasycznie jest ona wyściełana atłasem (choć do wyboru mamy też jedwab czy aksamit). Podstawowe wyposażenie to kapka, poduszka, pasyjka i antaby. Za dodatkową opłatą możemy w trumnie umieścić dodatkowe poduszki czy nawet szufladki.

Jeśli osoba nam bliska ma zostać poddana kremacji to wybór trumny jest troszkę bardziej zawężony. W tym przypadku nie ma mowy o lakierowaniu trumny, bogatych zdobieniach, ormanentach czy krzyżu. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywana jest twarda tektura, drewno lub wiklina, gdyż w pełni spalają się one z ciałem. Po spopieleniu ciała prochy umieszczane są w urnie.

Jeśli do śmierci dochodzi poza granicami naszego kraju, to również należy dokonać wyboru odpowiedniej trumny, aby możliwy był międzynarodowy transport zwłok w pełnym poszanowaniu godności osoby zmarłej.