Odejście bliskiej nam osoby to zawsze duży cios. W tym trudnym dla wszystkich czasie należy odpowiednio zaplanować ostatnie pożegnanie, a w tym: rodzaj pochówku (tradycyjny z trumną czy też pochówek urnowy), ewentualny transport zwłok z zagranicy czy charakter konsolacji (inaczej stypy). Kiedy opadną pierwsze emocje należy także uporządkować sprawy osoby zmarłej, które dotyczą zawartych przez nią umów na usługi telekomunikacyjne, internetowe oraz bankowe.
W przypadku śmierci Klienta umowa na usługi telekomunikacyjne wygasa. Aby tak się jednak formalnie stało należy dostawcy usług dostarczyć kopię aktu zgonu i dołączyć wniosek zawierający wszelkie potrzebne do identyfikacji dane Klienta (imię i nazwisko, numer telefonu, numer umowy). Dostawca nie nalicza w tej sytuacji opłat za przedterminowe rozwiązanie umowy, należy jednak uregulować wszelkie należności do dnia rozwiązania umowy.
Alternatywnym rozwiązaniem jest tutaj cesja umowy. Umowę dotyczącą telewizji, telefonu czy internetu można na ustalonych wcześniej zasadach przenieść na określoną osobę z rodziny. Jeśli osoba zmarła zawarła umowę kupna telefonu lub laptopa na raty również musimy pamiętać o opłacaniu tych zobowiązań.
Niekiedy zdarza się, iż po śmierci osoby bliskiej rodzina nie zgłsza tego faktu do odpowiednich jednostek i nadal korzysta z zawartych przez nią umów telekomunikacyjnych, opłacając na bieżaco wszystkie faktury. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w sytuacji pogorszenia jakości wybranych usług nie będzie można złożyć reklamacji.
Podobnie jak w przypadku usług telekomunikacyjnych należy złożyć w banku informację o śmierci właściciela konta, wraz z odpisem aktu zgonu. Konto bankowe zostanie wtedy automatycznie zablokowane, ważność stracą wszelkie upoważnienia, a sam bank zakończy naliczanie opłat za prowadzenie konta. W przypadku karty kredytowej zostanie ona zablokowana, a umowa jej dotycząca rozwiązana. Wypłacenie pieniędzy z konta osoby zmarłej zaś będzie możliwe po przedstawieniu w siedzibie banku dokumentów potwierdzających dziedziczenie lub nabycie spadku.
W obecnych czasach większość ludzi korzysta z portali społecznościowych i zakłada na nich swoje konta. Po śmierci użytkownika możliwe jest usunięcie konta lub ustawienie jego statusu jako In Memoriam. Aby do tego doszło należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz przesłać wraz z nim odpis aktu zgonu wraz z dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo z osobą zmarłą. Podobnie może zostać rozwiązana sytuacja z zamknięciem konta na poczcie elektronicznej.