Kiedy odchodzi bliska nam osoba stajemy przed wyborem jaki pogrzeb zorganizować. Można wybrać pogrzeb katolicki, świecki lub wg wybranej religii. Dodatkowo w ramach uroczystości decudujemy czy osoba zmarła zostanie pochowana w sposób tradycyjny w naszym kraju, czyli w trumnie czy też jej prochy spoczną w urnie. W przypadku śmierci osoby nam bliskiej poza granicami kraju należy przy wyborze kremacji rozważyć także to czy kremacja nastąpi w Polsce po dokonaniu transportu zwłok np z Niemiec czy też poza granicami naszego kraju.
Z roku na rok coraz częściej decydujemy się na kremację. Polega ona na spopieleniu szczątków ludzkich w wysokiej temperaturze, a następnie przeniesieniu powstałego popiołu do specjalnie wybranej urny. Według polskiego prawa prochy zmarłego można pochować jedynie w miejscach ściśle do tego wyznaczonych na terenie cmentarza lub kolumbarium. Ściśle reguluje to ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 roku. Według obowiązującego w naszym kraju prawa prochy nie mogą być przechowywane w domu lub zostać rozsypane w wybranym miejscu. Niedostosowanie się do tych przepisów skutkuje poniesieniem kary w postaci grzywny, której wysokość może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Obecnie mamy dostępnych wiele rodziajów urn pogrzebowych, różniących się między sobą materiałem wykonania, wzorami oraz trwałością. Wyróżniamy urny: kamienne, metalowe,stalowe,ceramiczne, szklane,drewniane,mosiężne, z polimeru oraz wysadzane diamentami.
Dodatkowy wybór kształtu oraz umieszczonych na urnie wzorów umożliwia wyrażenie indywidualnych potrzeb i upodobań zmarłego czy też jego rodziny.
Ostateczny wybór należy zawsze do nas i jest zależny od naszego poczucia estetyki oraz możliwości finansowych.
Według prawa prochy ludzkie mogą spoczywać jedynie na cmentarzach lub w kolumbariach. Jeśli chodzi o cmentarz to urnęmożna umieścić w klasycznym grobie i postawić tradycyjny pomnik lub urnę umieścić w grobie lub grobowcu rodzinnym. W przypadku kolumbarium urna umieszczana jest w niszy specjalnejbudowli, która może być osobnym budynkiem lub elementem kompozycji ogrodzenia cmentarza.
Każdy kraj posiada inne przepisy i wytyczne dotyczące prochów osób zmarłych. W Anglii prochy mogą zostać pochowane w sposób tradycyjny lub rozsypane w wybranym miejscu i w dowolny sposób (np. z wysokości, z samolotu). Prochy można także przechowywać w domu. W Niemczech oprócz tradycyjnego pochowania urny w ziemi, prochy mogą zostać rozsypane na Morzu Bałtyckim lub Morzu Północnym. We Francji istnieje możliwość rozsypania prochów, jednak wymagana jest do tego zgoda lokalnych władz. W Hiszpanii zaś można prochy nie tylko rozsypać, ale także przechowywać w domu.