Pogrzeb morski

Pogrzeb morski jest uroczystym pożegnaniem bliskiej nam osoby zmarłej, poprzez uwolnienie jej prochów zamkniętych w specjalnej urnie do Morza Bałtyckiego lub Morza Północnego. Jest to idealne rozwiązanie dla osób,które były blisko związane z morzem, poprzez wykonywaną pracę czy też życiową pasję.

Na chwilę obecną nie jest możliwe przeprowadzenie takiego pogrzebu na terenie Polski. Wyjątkami w tej sytuacji jest śmierć na pokładzie statku,który w ciągu 24 godzin nie jest w stanie dopłynąć do lądu. Prawnie tę sytuację reguluje artykuł 16 Ustawy o Cmentarzach i Chowaniu Zmarłych. Wychodząc jednak na przeciw oczekiwaniom swoich Klientów nasza firma umożliwia nie tylko transport zwłok z Niemiec do Polski, ale także przeprowadzenie takiego typu pochówku na terenie Niemiec.

Jak wygląda pogrzeb morski?

Przeprowadzenie pogrzebu morskiego możliwe jest na statku, który odpływa od brzegu co najmniej 3 mile, w miejsce, gdzie nie dochodzi do połowów oraz nie jest dozwolone uprawianie sportów wodnych. Ciało osoby zmarłej musi zostać wcześniej poddane kremacji i umieszczone w specjalnej biodegradowalnej urnie.

Pogrzeb morski cichy

Pogrzeb morski cichy odbywa się bez obecności żałobników. Najczęściej w takim przypadku kapitan statku uwalnia do morza kilka urn w czasie jednegu rejsu. Po umieszczeniu urn w wodzie opuszcza on flagę statku do połowy masztu, a na statku wybija dzwon.

Pogrzeb morski towarzyszący

Pogrzeb morski towarzyszący charakteryzuje się obecnością żałobników na pokładzie. Możliwe jest w tej sytuacj także odprawienie nabożeństwa pogrzebowego w obecności osoby duchownej czy też mistrza ceremonii. Podobnie jak w przypadku cichego pogrzebu kapitan opuszcza urny do morza,opuszcza flagę do połowy masztu i uderza w dzwon. Jest to także chwila na ostatnie pożegnanie dla rodziny i najbliższych. Ostatnim gestem wobec osoby zmarłej może być tutaj wrzucenie do morza pojedynczych kwatów, płatków lub drobych kamyczków.

Ile kosztuje pogrzeb morski?

Koszt pogrzebu morskiego waha się średnio od tysiąca euro do nawet 10 tysięcy euro. Wszystko jest zależne od wybranej ostatecznej formy pogrzebu na morzu, ceny kremacji i urny kremacyjnej oraz kosztów związanych z formalnym i prawnym przygotowaniem uroczystości. Jeśli są Pańswto zainteresowani szczegółami to poprosimy o kontakt.