Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Pogrzeb to wydarzenie dość trudne dla każdej rodziny. Jednym z jego aspektów jest wybranie odpowiedniej kompozycji kwiatowej.

W przypadku kiedy należymy do najbliższej rodziny najczęściej sugeruje się wybór większej kompozycji kwiatowej czyli wieńca. W przypadku dalszej rodziny, przyjaciół czy współpracowników w dobrym tonie jest wybranie wiązanki pogrzebowej. Bardzo częstym zwyczajem jest także wspólny zakup mniejszego wieńca w gronie znajomych lub kolegów z pracy. W ostatnim czasie coraz częściej spotkać się można również z pojedynczymi kwiatami, np różyczkami przynoszonymi na pogrzeb w ramach kwiatów.

Najczęściej wybieranymi gatunkami kwiatów w takich okolicznościach są chryzantemy i hortensje, lilie i kalie, róże oraz goździki. Charakteryzują się one stonowanymi i pastelowymi kolorami, idealnymi na taką okoliczność. Część osób wybiera też kwiaty, które lubiła osoba zmarła, co jest podkreśleniem ważności łączącej relacji.

W ramach wieńca czy też wiązanki pojawia sie także kwestia tego czy mają to być kwiaty żywe czy też sztuczne. Tak naprawdę jest to kwestia otwarta. W ostatnich latach jakość sztucznych kwiatów bardzo się poprawiła i zdarza się, iż do złudzenia przypominają żywe kwiaty. Na świeże kwiaty na pewno warto postawić wiosną i jesienią, gdyż temperatura nie będzie dla nich aż takim zagrożeniem.