Jak wygląda kremacja?

Pierwsze krematoria w Polsce powstały po roku 1990. Dziś pogrzeby kremacyjne stanowią około trzydzieści procent wszystkich pochówków. Kremacja to najprościej mówiąc spopielenie zwłok. Dokonuje się jej w specjalnie do tego celu stworzonym piecu kremacyjnym.

Przed kremacją ciało osoby zmarłej jest dokładnie myte oraz ubierane (dokładnie tak samo jak w przypadku pochowania ciała w trumnie). Jeśli osoby bliskie wyrażają taką wolę mogą wziąć udział w procesie spopielenia zwłok. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu krematoriów w specjalnie przygotowane do tego miejsce.

Ciało zmarłego jest umieszczane w specjalnej trumnie kremacyjnej, chociaż o ile nie ma przeciwwskazań można poprosić o umieszczenie ciała w drewnianej trumnie, wybranej przez najbliższych.

Sam proces kremacji trwa średnio trzy godziny. Po tym czasie prochy zmarłego są odpowiednio zabezpieczone i umieszczane w wybranej urnie. O docelowym czasie trwania kremacji informuje pracownik krematorium.

Ważne!

Po skremowaniu ciała odbywa się tradycyjny pogrzeb. Według polskiego prawa prochy trzeba umieścić w grobie ziemnym lub kolumbarium. Jedynym odstępstwem jest Pogrzeb Morski, czyli rozsypanie prochów na otwartym morzu.

Ważne!

W Polsce nie można trzymać prochów osoby zmarłej w domu i rozsypać w samodzielnie wybranym mejscu (np. góry, ogród).

Ważne!

Jeśli bliska Ci osoba zmarła za granicą i planujesz przewiezienie jej zwłok do Polski i spopielenie to trzeba pamiętać, iż należy to zlecić odpowiednio wykwalifikowanej firmie.