Jak ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb to ostatnia ziemska uroczystość osoby zmarłej. Wybierając się więc na pogrzeb należy przestrzegać pewnych standardów, by towarzyszenie osobie zmarłej w jej ostatniej drodze pełne było szacunku, niezależnie czy jest to pogrzeb religijny czy świecki.

Kolorem, który kojarzy nam się z pogrzebem i opłakiwaniem bliskiej osoby to kolor czarny i faktycznie jest on dobrym wyborem jeśli chodzi o ubiór osób z najbliższej rodziny osoby zmarłej. Jeśli jako uczestnicy pogrzebu należymy do dalszej rodziny lub grona przyjaciół czy znajomych to możemy sięgnąc po inne, również stonowane kolory takie jak: grafitowy czy granatowy.

Ubierając się na pogrzeb zawsze należy pamiętać, by był to strój schludny i stonowany. Na taką okazję nie ubieramy się w sposób codzienny. Dobrym wyborem dla pań jest np. sukienka z małym dekoltem, zakrytymi ramionami, najlepiej sięgająca do kolan. W przypadku mężczyzn sprawdzi się garnitur lub ciemna koszula i eleganckie spodnie.

Pogrzeb świecki w swojej formie różni się od pochówku katolickiego. Często podkreśla się, iż jest to skupienie na osobie zmarłej, jej życiu i osiągnięciach. Dlatego też jeśli wolą osoby zmarłej było ubranie się na jej pogrzeb w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem wybranego koloru czy motywu to warto taką prośbę uszanować.