W chwili kiedy odchodzi bliska dla nas osoba rodzina musi stanąć przed formalnościami związanymi z organizacją pogrzebu. Niekiedy zdarza się,iż osoba, która odeszła pozostawia najbliższym pewne wskazówki, jednak najczęściej to najblliższe osoby, na podstawie znajomości poglądów i wyznawanych wartości danej osoby, wybierają formę ostatniego pożegnania. Jeśli chodzi o kwestię pochówku w naszym kraju reguluje między innymi Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Cmantarz komunalny jest zarządzany przez samorządy, czyli gminy lub miasta. Dzięki temu ma bardziej uniwersalny charakter i jest otwarty dla wszystkich mieszkańców danej jednostki administracyjnej. Na terenie takiego cmentarza mogą być więc pochowane osoby wierzące jak i niewierzące. Cmantarz komunalny może zostać otwarty na odpowiednio do tego celu wyznaczonym terenie. Pod uwagę bierze się tutaj między innymi: wielkość działki, jej położenie czy też odległość od zabudowań mieszkalnych. Jego umiejscowienie musi również uzyskać akceptację w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz być zatwierdzone przez inspektora sanitarnego
Większość Polaków indentyfikuje się dzisiaj jako katolicy, więc cmentarze wyznaniowe najczęściej nazywa się parafialnymi. Zarządzane są one przez proboszcza parafii lub osobę przez niego wskazaną. Podobnie jak w przypadku cmantarza komunalnego, taki cmentarz musi spełniać warunki miejscowego planu zagospodarowania i uzyskać pozytywną opinię głównego inspektora sanitarnego. Na terenie takiej nekropolii najczęściej chowani są katolicy, jednak jeśli w pobliżu nie ma cmentarza komunalnego można tutaj także pochować osobę innego wyznania lub osobę niewierzącą. Jeśli osoba zmarła deklarowała się jako niewierząca to uroczystość na terenie cmentarza może poprawadzić Mistrz Ceremonii.
Cmentarze wyznaniowe są przeznaczone dla członków określonej religii np. judaizmu, ewangelicyzmu czy islamu i mogą być tutaj pochowani tylko jej wyznawcy. Na terenie cmentarza wyznaniowego zachowane są wszelkie tradycje i obrzędy charakterystyczne dla danej religii. Spotykamy tutaj określone przez dane wyznanie rodzaje pomników i wyrazów szacunku dla osób zmarłych. Podobnie jak cmentarze komunalne i parafialne muszą spełniać wymogi głownego inspektora sanitarnego i muszą być wspisane w miejscowy plan zagospodarowania.