Pogrzeb świecki to ceremonia, która nie posiada w swoim charakterze żadnych symboli i obrzędów religijnych. W czasie pogrzebu świeckiego nie ma osoby duchownej,nie jest odprawiana msza oraz nie jest zmawiana wspólna modlitwa.
Pogrzeb świecki, w odróżnieniu do pogrzebu katolickiego, nie posiada odgórnie ustalonych zasad, cechuje go natomiast opracowany wcześniej w porozumieniu z rodziną zmarłego scenariusz.
Ciało osoby zmarłej lub jej prochy w urnie są wystawiane w miejscu gromadzenia się żałobników. Jeśli jest to przykładowo katolicka kaplica, to na czas uroczystości pogrzebowych symbole religie są zasłaniane lub zabierane.
Podczas uroczystości na cmentarzu istnieje możliwość ostatniego pożegnania i powiedzenie kilku słów. Zamiast krzyża przy grobie umieszczany jest tzw. pal świecki, czyli drewniany, elegancki pal ustawiany pionowo, pozbawiony poprzecznych elementów, zdobiony lub lakierowany.
Większość formalnośći jakie należy załatwić przy organizacji pogrzebu świeckiego nie różni się od formalności w przypadku pogrzebu tradycyjnego. W pierwszej kolejności trzeba uzyskać akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej, a następnie zgłosić się do wybranego zakładu pogrzebowego, w celu przejęcia przez niego opieki nad ciałem i zorganizowania uroczystości pogrzebowych. Dodatkowo warto dostarczyć do zakładu pogrzebowego: dowód osobisty zmarłego, zaświadczenie o zatrudnieniu lub ostatni odcinek renty czy emerytury oraz legitymację ZUS lub KRUS.
W przypadku braku obecności osoby duchownej w czasie świeckich uroczystości pogrzebowych coraz częściej rolę osoby prowadzącej przejmuje mistrz ceremonii. Może num być zarówno kobieta jak i mężczyzna, którzy ukończyli specjalistyczny kurs przygotowujący do sprawowania tej roli i należą do Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. Mistrza ceremonii można opisać jako osobę charakteryzującą się wysoką kulturą osobistą, zdolnościami oratorskimi oraz organizacyjnymi, a także jako osobę empatyczną, opanowaną, punktualną i odporną na stres.
Koszt pogrzebu świeckiego jest ustalany przez każdy zakład pogrzebowy indywidualnie. Ostateczny koszt takiej uroczystości zależy od wielu czynników, miedzy innymi takich jak: wybrana urna lub trumna czy też oprawa muzyczna, graficzna i florystyczna
W sytuacji kiedy bliska nam osoba odchodzi poza granicami naszego kraju koszt ostateczny pogrzebu świeckiego wzrasta o koszt transportu zwłok z danego miejsca do miejsca pochówku. Wybrany charakter ceremonii pogrzebowej sam w sobie nie wpływa na koszt przewiezeienia zwłok. Tutaj znaczenie mają formalności jakich należy w danym kraju dopełnić, by móc przekroczyć granicę i bezpiecznie wraz z należytym szacunkiem przewieźć ciało lub prochy do miejsca ostatecznego spoczynku.