Kremacja w Polsce w dalszym ciągu jest tematem dość trudnym, jednak mimo to coraz więcej rodzin decyduje się na spopielenie ciała osoby najbliższej.
W Kodeksie Prawa Kanonicznego ogłoszonego w 1983 roku przez Papieża Jana Pawła II również pojawia się stanowisko kościoła wobec kremacji. W paragrafie 3 kanonu 1176 czytamy: Kościół (...) nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.
Aby móc poddać ciało osoby zmarłej kremacji należy złożyć komplet dokumentów:
Po kremacji urnę może odebrać:
Przygotowanie ciała do procesu spopielenia wygląda bardzo podobnie jak w przypadku zwykłego pochówku. Osoba zmarła może zostać ubrana w odzież specjalnie przygotowaną na tę okoliczność lub zawinięta w całun. Przed kremacją należy również pamiętać, iż osoba zmarła nie może mieć przy sobie takich rzeczy jak: telefon komórkowy, zegarek czy inne urządzenia zawierające akumulator czy baterie. Dość istotne jest także, aby przed kremacją zostały usunięte z ciała takie przedmioty jak np. rozrusznik serca.
Zanim dojdzie do kremacji rodzina zmarłego może się z nim pożegnać w sali pożegnań. Istnieje także możliwość uczestniczenia w samym procesie wprowadzania trumny do komory w krematorium.
Czas kremacji trwa średnio 1,5 - 2h. Czas uzależniony jest od wagi osoby zmarłej oraz materiału z jakiego wykonana jest trumna (drewniana, ekologiczna).
Po spopieleniu zwłok prochy umieszczane są w wybranej przez zmarłego lub rodzinie urnie. Urna może spocząc w kolumbarium lub tradycyjnym grobie ziemnym.
Cena kremacji w Polsce:
Ceny kremacji i transportu urny dla poszczególnych krajów mogą Państwo poznać na podstronie Cennik.
Gdyby chcieli Państwo skorzystać z naszych usług, prosimy o kontakt pod numerem +48 608-135-247 w celu omówienia szczegółów i sporządzenia pełnego kosztorysu.