Kremacja w Polsce

Kremacja w Polsce w dalszym ciągu jest tematem dość trudnym, jednak mimo to coraz więcej rodzin decyduje się na spopielenie ciała osoby najbliższej.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego ogłoszonego w 1983 roku przez Papieża Jana Pawła II również pojawia się stanowisko kościoła wobec kremacji. W paragrafie 3 kanonu 1176 czytamy: Kościół (...) nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Warunki formalne kremacji w Polsce

Aby móc poddać ciało osoby zmarłej kremacji należy złożyć komplet dokumentów:

Po kremacji urnę może odebrać:

Procedura kremacji w Polsce

Przygotowanie ciała do procesu spopielenia wygląda bardzo podobnie jak w przypadku zwykłego pochówku. Osoba zmarła może zostać ubrana w odzież specjalnie przygotowaną na tę okoliczność lub zawinięta w całun. Przed kremacją należy również pamiętać, iż osoba zmarła nie może mieć przy sobie takich rzeczy jak: telefon komórkowy, zegarek czy inne urządzenia zawierające akumulator czy baterie. Dość istotne jest także, aby przed kremacją zostały usunięte z ciała takie przedmioty jak np. rozrusznik serca.

Zanim dojdzie do kremacji rodzina zmarłego może się z nim pożegnać w sali pożegnań. Istnieje także możliwość uczestniczenia w samym procesie wprowadzania trumny do komory w krematorium.

Czas kremacji trwa średnio 1,5 - 2h. Czas uzależniony jest od wagi osoby zmarłej oraz materiału z jakiego wykonana jest trumna (drewniana, ekologiczna).

Po spopieleniu zwłok prochy umieszczane są w wybranej przez zmarłego lub rodzinie urnie. Urna może spocząc w kolumbarium lub tradycyjnym grobie ziemnym.

Cena kremacji w Polsce wraz z transportem urny za granicę

Cena kremacji w Polsce:

  • Odbiór ciała
  • załatwienie wszelkich niezbędnych formalności (dokumenty z urzędu, odprawa konsularna);
  • załatwienie wszelkich niezbędnych tłumaczeń;
  • kremacja;
  • drewniana trumna kremacyjna;
  • urna podstawowa;
  • dostarczenie urny do miejsca docelowego, wskazanego przez Państwa.

Ceny kremacji i transportu urny dla poszczególnych krajów mogą Państwo poznać na podstronie Cennik.

Gdyby chcieli Państwo skorzystać z naszych usług, prosimy o kontakt pod numerem +48 608-135-247 w celu omówienia szczegółów i sporządzenia pełnego kosztorysu.