Szanowni Państwo,
śmierć to temat niechętnie poruszany, ale niestety jest częścią naszego życia. W momencie kiedy umiera ktoś nam bliski, mamy wrażenie, że sytuacja nas przerasta, stres i bezradność przesłania wszystko i uniemożliwia realne myślenie i podejmowanie decyzji.
Proszę najpierw porozmawiać z bliskimi lub rodziną i wspólnie podjąć decyzję co dalej. W przypadkach, kiedy to możliwe, jest pomocą rozmowa z chorym dziadkiem lub babcią pytając wprost, jakie są ich życzenia i gdzie chcą być pochowani, czy ma to być tradycyjny pogrzeb, czy kremacja?
Nie jest też niczym abstrakcyjnym zadzwonić do zakładu pogrzebowego i zapytać, jakie dokumenty będą potrzebne w takiej sytuacji i ile kosztuje transport do Polski lub kremacja i transport urny. Następują jednak przypadki losowe, kiedy nie ma na to wszystko czasu i trzeba decydować szybko.
Sytuacja taka następuje w przypadku nagłego zgonu w domu.
Zgon w domu
Osoba zmarła nie może zostać w domu zbyt długo. Co robić?
Proszę najpierw zadzwonić do lekarza domowego, który zna pacjenta, a jeśli jest nieosiągalny lub takiego nie ma to proszę dzwonić na pogotowie (NOTARZT w Niemczech tel.: 112). Lekarz wystawi tzw. “TODESBESCHEINIGUNG“, czyli Kartę Zgonu.
Proszę sprawdzić wszystkie dane osobowe w tym dokumencie – to bardzo ważne, najmniejszy błąd w pisowni nazwiska, dacie urodzenia lub adresie pociągnie za sobą wiele niepotrzebnych komplikacji. Bez tego dokumentu nie możemy odebrać osoby zmarłej z domu ani załatwić metryk zgonu. Przewóz zwłok z Niemiec jest również niemożliwy.
Zanim lekarz wyjdzie od Państwa, proszę zadzwonić do nas i umożliwić nam rozmowę z nim.
- Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466
Jeśli przyczyną zgonu była śmierć nienaturalna lub lekarz nie będzie mógł stwierdzić bezpośredniej jej przyczyny, wtedy jest zobowiązany wezwać Policję.
Procedura załatwienia formalności pozostaje prawie taka sama, potrwa z reguły kilka dni dłużej oraz Policja sama wezwie zakład pogrzebowy, który przetransportuje zmarłą/zmarłego do najbliższego instytutu medycyny sądowej.
W tym przypadku proszę zadzwonić do nas i umożliwić nam rozmowę z Policją.
- Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466
Zgon w Hospicjum
W przypadku zgonu w tych miejscach nie muszą Państwo wzywać lekarza, zrobi to personel placówki.
Jeśli jest to możliwe proszę zapytać wcześniej, czy placówka ta posiada chłodnię w celu przechowania zmarłej osoby do momentu kiedy my załatwimy wszystkie dokumenty w urzędach – potrzebujemy na to jeden dzień roboczy.
Po wystawieniu przez lekarza “TODESBESCHEINIGUNG“, czyli karty zgonu, proszę zadzwonić do nas: Jeśli placówka nie posiada chłodni, odbierzemy osobę zmarłą w ciągu 2 godzin.
- Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466
Zgon w szpitalu
W tym przypadku tz. “TODESBESCHEINIGUNG” wypisuje lekarz w szpitalu.
Prawie wszystkie szpitale posiadają chłodnie, gdzie osoba zmarła może zostać z reguły do 3 dni.
W tej sytuacji odpadają na ogół dodatkowe koszta za odbiór zmarłej / zmarłego.
Proszę powiadomić nas o zgonie, jak tylko podejmą Państwo decyzję o zleceniu nam transportu lub kremacji.
- Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466
Co dalej?
Będzie też potrzebne ubranie dla osoby zmarłej. Następnie muszą Państwo podjąć decyzję, czy będzie to przewóz, czyli sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski w trumnie, czy ma to być kremacja zwłok i transport urny do Polski.
W razie pytań lub wątpliwości proszę dzwonić do nas.
- Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466