24h / Polska +48 608 135 247

24h / Niemcy +49 - (0)171-650 34 66

FAX 0048-95-7576332

e-mail: chwolka@onet.eu

Całodobowy dyżur telefoniczny

POLSKA   0048 608 135 247

NIEMCY   0049 - (0)171 - 650 34 66

Międzynarodowe usługi pogrzebowe

Śmierć to temat niechętnie poruszany, ale niestety jest częścią naszego życia. W momencie kiedy umiera ktoś nam bliski, mamy wrażenie, że sytuacja nas przerasta, stres i bezradność przesłania wszystko i uniemożliwia  realne myślenie i podejmowanie decyzji.

Proszę najpierw porozmawiać z bliskimi lub rodziną i wspólnie podjąć decyzję co dalej. W przypadkach, kiedy to możliwe, jest pomocą rozmowa z chorym dziadkiem lub babcią pytając wprost, jakie są ich życzenia i gdzie chcą być pochowani, czy ma to być tradycyjny pogrzeb, czy kremacja?

Nie jest też niczym abstrakcyjnym zadzwonić do zakładu pogrzebowego i zapytać, jakie dokumenty będą potrzebne w takiej sytuacji i ile kosztuje transport do Polski lub kremacja i transport urny. Następują jednak przypadki losowe, kiedy nie ma na to wszystko czasu i trzeba decydować szybko.

Sytuacja taka następuje w przypadku nagłego zgonu w domu.

Zgon w domu

Osoba zmarła nie może zostać w domu zbyt długo. Co robić?
Proszę najpierw zadzwonić do lekarza domowego, który zna pacjenta, a jeśli jest nieosiągalny lub takiego nie ma to proszę dzwonić na pogotowie (NOTARZT w Niemczech tel.: 112). Lekarz wystawi tzw. “TODESBESCHEINIGUNG“,  czyli Kartę Zgonu.

Proszę sprawdzić wszystkie dane osobowe w tym dokumencie – to bardzo ważne, najmniejszy błąd w pisowni nazwiska, dacie urodzenia lub adresie pociągnie za sobą wiele niepotrzebnych komplikacji. Bez tego dokumentu nie możemy odebrać osoby zmarłej z domu ani załatwić metryk zgonu. Przewóz zwłok z Niemiec jest również niemożliwy.
Zanim lekarz wyjdzie od Państwa, proszę zadzwonić do nas i umożliwić nam rozmowę z nim.

Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466

Jeśli przyczyną zgonu była śmierć nienaturalna lub lekarz nie będzie mógł stwierdzić bezpośredniej jej przyczyny, wtedy jest zobowiązany wezwać Policję.
Procedura załatwienia formalności pozostaje prawie taka sama, potrwa z reguły kilka dni dłużej oraz Policja sama wezwie zakład pogrzebowy, który przetransportuje zmarłą/zmarłego do najbliższego instytutu medycyny sądowej.

W tym przypadku proszę zadzwonić do nas i umożliwić nam rozmowę z Policją.

Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466

Zgon w Hospicjum

W przypadku zgonu w tych miejscach nie muszą Państwo wzywać lekarza, zrobi to personel placówki.
Jeśli jest to możliwe proszę zapytać wcześniej, czy placówka ta posiada chłodnię w celu przechowania zmarłej osoby do momentu kiedy my załatwimy wszystkie dokumenty w urzędach – potrzebujemy na to jeden dzień roboczy.
Po wystawieniu przez lekarza “TODESBESCHEINIGUNG“, czyli karty zgonu, proszę zadzwonić do nas: Jeśli placówka nie posiada chłodni, odbierzemy osobę zmarłą w ciągu 2 godzin.

Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466

Zgon w szpitalu

W tym przypadku tz.  “TODESBESCHEINIGUNG”  wypisuje lekarz w szpitalu.
Prawie wszystkie szpitale posiadają chłodnie, gdzie osoba zmarła może zostać z reguły do 3 dni.
W tej sytuacji odpadają na ogół dodatkowe koszta za odbiór zmarłej / zmarłego.
Proszę powiadomić nas o zgonie, jak tylko podejmą Państwo decyzję o zleceniu nam transportu lub kremacji.

Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466

Co dalej?

Będzie też potrzebne ubranie dla osoby zmarłej. Następnie muszą Państwo podjąć decyzję, czy będzie to przewóz, czyli sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski w trumnie, czy ma to być kremacja zwłok i transport urny do Polski.
W razie pytań lub wątpliwości proszę dzwonić do nas.

Całodobowy dyżur telefoniczny w Niemczech 0171/6503466

OD 25 LAT SZYBKO GODNIE UCZCIWIE TANIO